| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Arigato Dining Chair - Outdoor - beige, blackJAKAY005N • 1 in stock |
€ 624,95 | 1-3 days | Add |
"Arigato" means "thank you" in Japanese, and your guests will surely be thanking you for sitting on this beautiful piece of design while they eat your home cooked meal.
With eco in mind, we have upcycled teak wood from various sources to create this dining chair that can be used both indoor and outdoor. The sleek design has been finished with a dramatic black rope back side, contrasting with the natural tones of the wood.
Teak wood always varies in tone, colour and pattern. Each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul. Over time, the sun silvers the wood; a touch of oil preserves its golden warmth forever.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 80cm |
| width | 60cm |
| length | 45cm |
| weight | 7,500gr |
| Barcode/EAN | 7438246296247 |
| SKU | JAKAY005N |