| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Nihi Sumba Dining Chair - OutdoorJAMEK002N • 15 in stock |
€ 499,95 | 1-3 days | Add |
Bring high end design into your living room or outdoor dining space with our Nihi Sumba chair. Sharp lines, a beautifully curved back rest and the warm tones of the high quality teak wood make this a timeless dining chair.
The chair has been especially designed to be used outdoor as well - perfect for your patio! Experience comfort, style and elegance with this robust Nihi Sumba dining chair.
Handmade from natural materials, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul.
Teak holds a heart of honeyed gold. Over time, the sun gently brushes the wood into a weathered silver, a graceful patina of age. To keep its original warmth alive, a simple touch of oil preserves its golden glow forever.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 76cm |
| width | 53cm |
| length | 51cm |
| weight | 7,800gr |
| Barcode/EAN | 7438246287283 |
| SKU | JAMEK002N |