| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Symi Stool - OutdoorJASE010N • 1 in stock |
€ 220,00 | 1-3 days | Add |
Our Symi stool is a remarkable fusion of form and function. Shaped beautifully with its curves and fine details, the reclaimed teak wood makes this design absolutely stunning.
The carefully recycled timber gives this product character and brings an earthy vibe to your home. Versatile in its use - it can be a stool and a side table at any moment - it's suitable for outdoor as well as rain water runs off easily.
Handmade from teak wood, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul. Over time, the sun silvers the wood; a touch of oil preserves its golden warmth forever.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 40cm |
| width | 38cm |
| length | 38cm |
| weight | 7,200gr |
| Barcode/EAN | 7438246285241 |
| SKU | JASE010N |