| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Mazu Stool - NaturalJACI008N • 6 in stock |
€ 374,95 | 1-3 days | Add |
The Mazu Stool is a natural wood stool with a contemporary, stepped ring design. Its wood construction is made using Indonesian suar wood and its high quality finish will add a distinctive look to your home.
You can also use this as a side table - just make sure you put it front and center in your home, where it can get the appreciation it deserves.
Suar wood always varies in tone, colour and pattern. Each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul.
This product is designed for indoor use only. Outdoor use, even in covered areas, may cause damage due to humidity or weather conditions and is not covered by warranty. Any images showing outdoor use are for styling purposes only.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 45cm |
| width | 40cm |
| length | 40cm |
| weight | 19,150gr |
| Barcode/EAN | 7438246251222 |
| SKU | JACI008N |