JACOX001N-300x200 • 48 in stock
| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Coco Shade Rectangular - Natural - 300x200JACOX001N-300x200 • 48 in stock |
€ 139,95 | 1-3 days | Add |
Unique and organic, The Coco Shade Rectangular embodies a natural elegance. Our outdoor coconut shade adds visual depth and a tactile quality to drape over wooden pergolas or custom-built gazebos.
Thoughtfully crafted with mounting loops for effortless installation, its warm tan hue casts a glow reminiscent of fairy lights. Pair it with daybeds or teak coffee tables for a harmonious outdoor setting.
Because it is handwoven from natural fiber, the slight variations in color and weave celebrate imperfection. To maintain its character, a quick dusting or a wipe-down with a damp cloth and mild soap will keep the fibers looking vibrant against the sun.
| Material | Coconut Fiber |
| Made in | Indonesia |
| height | 3cm |
| width | 198cm |
| length | 295cm |
| weight | 10,800gr |
| Barcode/EAN | 7438246318369 |
| SKU | JACOX001N-300x200 |