| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Double Malawi Daybed - Natural WhiteJASE021NW • Product available |
€ 4.999,95 | Starts 06/05/2026 | Add |
Introducing our outdoor daybed, expertly crafted from reclaimed teak wood with outdoor cushions. Each piece carries a unique history and adds elegance to your outdoor space.
The water-repellent cushions provide exceptional comfort and durability. Whether you're looking to soak up some sunshine with a good book or simply take a moment to enjoy the beauty of nature, our daybed offers the perfect spot to do just that. Relax and embrace the outdoors with this eco-friendly and stylish seating option.
The fabric shown here is suitable for outdoor. To keep the cushions looking beautiful we recommend bringing them inside when not in use. The colours might vary a bit from your screen.
Handmade from teak wood, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul. Over time, the sun silvers the wood; a touch of oil preserves its golden warmth forever.
| Material | Wood |
| Language | English |
| Made in | Indonesia |
| height | 70cm |
| width | 160cm |
| length | 200cm |
| weight | 1,000gr |
| Barcode/EAN | 7438246316310 |
| SKU | JASE021NW |