| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Reclaimed Teak Side Table - NaturalJACI027N • 13 in stock |
€ 449,95 | 1-3 days | Add |
Teak wood is one of the most sought after, beautiful and durable types of wood - yet far too often it is disregarded after use. We intend to change that. Our new line of furniture made exclusively from reclaimed teak wood uses pieces of wood that come from demolished buildings or production excess.
This side table - along with the bigger coffee table in the same design - is a strong statement piece that will dominate your living room in a positive way. Easy to maintain and pleasant on the eye, this side table has it all!
Handmade from natural materials, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul.
This product is designed for indoor use only. Outdoor use, even in covered areas, may cause damage due to humidity or weather conditions and is not covered by warranty. Any images showing outdoor use are for styling purposes only.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 40cm |
| width | 50cm |
| length | 50cm |
| weight | 12,000gr |
| Barcode/EAN | 7438246261283 |
| SKU | JACI027N |