| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Kona Stool - NaturalJACI009N • Product available |
€ 374,95 | Starts 06/05/2026 | Add |
Built with traditional Indonesian suar wood, the Kona Stool has a tapered shape and smooth, dark finish that is as beautiful as it is durable. This iconic stool can also become a side table, or even a night stand. We love the organic look and feel of this item and so will you!
Handmade from natural materials, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul.
This product is designed for indoor use only. Outdoor use, even in covered areas, may cause damage due to humidity or weather conditions and is not covered by warranty. Any images showing outdoor use are for styling purposes only.
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 40cm |
| width | 40cm |
| length | 40cm |
| weight | 17,600gr |
| Barcode/EAN | 7438246251239 |
| SKU | JACI009N |