| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Meno Bar Stool - OutdoorJAECOL012N • 1 in stock |
€ 559,95 | 1-3 days | Add |
Add some charm to your (breakfast) bar with this beautiful Meno bar stool. The sturdy frame has been crafted from ecological teak wood, while the seating and backrest are made from viro (synthetic rope).
This ensures a comfortable experience as viro is known for it's strength in combination with high flexibility. Sit down, relax and enjoy quality time on this high end piece of furniture.
Teak wood always varies in tone, colour and pattern. Each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul. Over time, the sun silvers the wood; a touch of oil preserves its golden warmth forever.
| Material | Wood |
| Color | Beige |
| Made in | Indonesia |
| height | 110cm |
| width | 55cm |
| length | 45cm |
| weight | 9,000gr |
| Barcode/EAN | 7438246315375 |
| SKU | JAECOL012N |