| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Chimborazo Side Table - NaturalJACI022N • Product available |
€ 474,95 | Starts 06/05/2026 | Add |
Have you ever seen a more perfect side table than this? The Chimborazo side table is made from pure suar wood, untreated so it retains its beautiful natural colour and texture.
The subtle edge prevents your glasses and plates from sliding off, while the sturdy base keeps the side table very stable. Use it in your living room or any space and we're sure you'll fall in love with this unique piece.
Suar wood always varies in tone, colour and pattern. Each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul.
Wood is a living material that expands and contracts, causing cracks and knots. We take steps during transport and in our warehouse to dry and coat suar wooden items, but it may still hold moisture deep within that can seep out over time. Treating the product with a protective oil yearly is recommended, this will also revive the colour.
This product is designed for indoor use only. Outdoor use, even in covered areas, may cause damage due to humidity or weather conditions and is not covered by warranty. Any images showing outdoor use are for styling purposes only.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 50cm |
| width | 60cm |
| length | 60cm |
| weight | 20,000gr |
| Barcode/EAN | 7438246252281 |
| SKU | JACI022N |