JASE002NBlack • 2 in stock
| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Malawi Two Seater - Natural Black - beige, blackJASE002NBlack • 2 in stock |
€ 2.195,00 | 1-3 days | Add |
The Malawi is a stunning addition to any room or patio, with its deep seats ideal for relaxing and reading. This timeless sofa is carefully crafted from recycled teak wood and features plush, soft fabric covers and a large cushion seat with two back supports. Its unique shape adds comfort, style and originality to any space.
The Malawi is also available as a one-seater. The fabric shown here is suitable for outdoor or indoor. The colours might vary a bit from your screen.
Handmade from natural materials, each piece features gentle imperfections and tonal shifts as quiet signatures of its unique soul. Over time, the sun silvers the wood; a touch of oil preserves its golden warmth forever.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 70cm |
| width | 68cm |
| length | 140cm |
| weight | 37,700gr |
| Barcode/EAN | 6097311084090 |
| SKU | JASE002NBlack |