| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Tutuala Bench - OutdoorJAKAY004N • 9 in stock |
€ 999,95 | 1-3 days | Add |
This beautiful bench made from eco-friendly reclaimed teak wood is pure eye-candy! Stepping away from straight forward bench designs, the Tutuala embraces round shapes and unconventional legs to end up with a statement piece of furniture.
Designed to be used outdoor too (rain water seeps right through), it's also a very practical choice. Move it around from your garden, to your hallway, or to your living room - whenever you want!
Teak holds a heart of honeyed gold. Over time, the sun gently brushes the wood into a weathered silver, a graceful patina of age. To keep its original warmth alive, a simple touch of oil preserves its golden glow forever.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 45cm |
| width | 40cm |
| length | 160cm |
| weight | 16,800gr |
| Barcode/EAN | 7438246297244 |
| SKU | JAKAY004N |