| Variant | MSRP | Time to ship | Quantity |
|---|---|---|---|
The Teak Root Jar - SBASU504-S • 29 in stock |
€ 10,95 | 1-3 days | Add |
The Teak Root Jar is a versatile storage with earthy feelings. Perfect for storing coffee beans or delicate spices, this small wooden storage jar blends effortlessly into pantry or kitchen shelves.
Carvedly handmade from solid teak wood, The Teak Root Jar embodies simplicity and natural allure. Its compact cylindrical shape, soft edges, and gently weighted lid highlight the warm golden grain, allowing the authenticity of the wood.
Teak root naturally ages into a graceful silver-grey patina when exposed to sunlight. Gently oil or seal the surface from time to time to preserve the beauty and longevity of the wood. Each jar carries its own unique character with subtle variations in tone and pattern.
| Language | English |
| Material | Wood |
| Made in | Indonesia |
| height | 6cm |
| width | 8cm |
| length | 8cm |
| weight | 100gr |
| Barcode/EAN | 7438245990917 |
| SKU | BASU504-S |